Ata Yüzme Blog

Serbest Yüzme Tekniği Nasıl Öğrenilir?

Serbest Yüzme Tekniği Nasıl Öğrenilir?

Yüzme teknikleri içinde en çok kullandığımız ve öğrenilmesi diğerlerine göre daha kolay olan serbest yüzme tekniğinin öğrenilmesi birkaç farklı antrenmandan sonra öğrenilmesi oldukça basittir. Tabi bu süreç kişiden kişiye değişmektedir.

Bu yazı 1630 kere okundu...
Kategori: Serbest Yüzme

Serbest Yüzme Tekniği

Serbest Yüzme Teknikleri

Yüzme teknikleri içinde en hızlı ve en kolay olanıdır serbest yüzme. Bu teknik diğer tekniklere göre daha kısa sürede öğrenilmektedir. Yüzmenin diğer tekniklerinden ziyade ilk etapta serbest yüzme tekniği öğretilir.

Serbest yüzme tekniği dört müsabaka stili içinde en hızlı olanıdır. Çekiş mekaniği, bir sağ-bir sol kol çekişi ve değişken sayıda yapılabilecek ayak vuruşundan oluşmaktadır. Serbest yüzmeyi anlatmak için bu bölümde aşağıdaki başlıklar kullanılmıştır.

Bu yazı 13920 kere okundu...
Kategori: Serbest Yüzme

Serbest Yüzme Nefes Tekniği

Serbest Yüzme Nefes Tekniği

Bu konumuzda serbest yüzme tekniğinde nefes alıp nefes verme hakkında bilgi vereceğiz. Yüzmede birçok stil bulunmaktadır. Özel tekniklerin yanı sıra birçok kişinin rahatlıkla tercihi olan serbest yüzme tekniği, belirli özelliklere sahiptir.

Bu yazı 2672 kere okundu...
Kategori: Serbest Yüzme

Serbest Yüzme Ayak Vuruşu

Serbest Stilde Ayak Vuruşu Nasıl Yapılır?

Serbest stilde su içerisinde bizi ilerleten gücün ortalama %10'u ayak vuruşundan gelir. Tüm stillerin içinde en düşük oran serbest stildedir. Serbest stilde ayak vuruşu kalçadan başlar ve kuvveti kalçadan alır. Ayak vuruşunda diz harekete katkı sağlayacaktır. Ayak vuruşunu sadece dizden yapmak doğru değildir. Anlaşıldığı gibi serbest stilde hızlı yüzmek büyük oranda üst vücut gücüyle olur.Ayak vuruşunun bir diğer amacı ise bacaklar ve kalçanın su sathında kalmasını sağlamaktır.

Bu yazı 5114 kere okundu...
Kategori: Serbest Yüzme
1