Kelebek Yüzme Tekniği Nasıl Uygulanır?

Ana Sayfa » BLOG » Kelebek Yüzme Tekniği Nasıl Uygulanır?
Kelebek Yüzme Tekniği Nasıl Uygulanır?

Kelebek Yüzme Tekniği Nedir?

Kelebek stili yüzme, yüzme yarışlarında yüzücüye büyük bir avantaj yaratan, yarış haricinde de yüzme izleyicisine estetik zevk vermek açısından önemli, kullanılması zor, bol antrenman ve emek isteyen yüzme tekniğidir. Ellerin ve ayakların koordine hareket etmesi, nefesin doğru kullanılması ve iyi kontrol edilmesi söz konusu teknik adına oldukça büyük önem taşır. Zira iyi koordine edilmemiş el ve ayaklar yarışta hareketin yaratması gereken avantajları dezavantaja çevirirken, yanlış ya da kontrolsüz kullanılan bir nefes de sporcunun sağlığını tehlikeye sokabilir.

Başka stillerde ortalama ya da iyi derecede başarı ile yüzebilen bir yüzücünün, diğer stillerde gösterdiği çaba bu teknik için tek başına yeterli değildir. İyi bir eğitim bu stilde antrenman yapabilmenin dahi ön koşuludur. Bu yüzme biçimine kelebekleme, kelebek yüzme tekniği (stili) gibi isimlerin verilmesi, tekniği oluşturan hareketin suyun içinde kanat çırpmaya benzemesinden kaynaklanmaktadır. Bu stil Uluslar Arası Yüzme Federasyonu tarafından 1953’te resmi olarak kabul edilmiştir. Kelebek stili yüzme yüzme teknikleri arasında en yeni olandır.

Kelebek Yüzme Tekniği Nasıl Uygulanır?

Kelebek stili yüzmede 3 temel esas vardır; kolların, ayakların ve tabi ki nefesin doğru kullanım esası. Kollar ile ilgili temel kurallar şunlardır: suya girme esnasında eller omuz hizzasında olmalı, önce baş sonra kollar suya sokulmalıdır. Kollar suya girerken uzatılmış, vücut gergindir. Suda kollar dışa süpürme denen şekilde dışarı açılıp su yakalanırken, daha sonra içe süpürme pozisyonu uygulanır. Vücudun altı göğüs bölgesinden suya bastırılır.

Çekişin sonuna doğru hızlanılır. Önce küçük parmaklar olmak üzere eller yukarıya doğru dışarıdan yukarıya çıkarılır. Kollar rahat bir şekilde toplanır. Kolun bir devrine karşılık 2 ayak vuruşu vardır. Ayağın vuruşları: ilk ayak vuruşu vücudun kollar vasıtası ile su içerisinde mesafe kat etmesine yöneliktir. Suyun altındadır. Aşağı ve yukarı yönde birer vuruştur. İkinci ayak vuruşu toparlanmayı sağlar. Yine bir aşağı bir yukarı olmak üzere iki vuruştur. Bu ayak vuruşuna dolphin ayak vuruşu denir.

KELEBEK YÜZME DOLPHİN AYAK VURUŞU

dolphin ayak vuruşu

Söz konusu stilde önemli bir yer teşkil eden doğru ve kontrollü nefes alma konusuna da değinmek gerekir. Kelebek yüzme tekniğinde yukarı süpürme aşamasında nefes alınır. Bu sırada ayak ikinci vuruşu yapmaktadır. Baş kollar sokulmadan suyun içine sokulur, kollar sudan çıkarılmadan önce sudan çıkarılır. Kafa daima ileri bakarken çene ileri itilir ve her iki kolda nefes alınır.

Teknik Uygulanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Önemli Uyarı: Çalışmalar uygulanırken asla zorlayıcı ve yıpratıcı olunmamalıdır. Öğrenici kişinin seviyesine en uygun çalışmalarla öğrenim sürdürülmelidir. Kelebek yüzme stili, kolların toparlanması sırasında her ikisinin aynı anda dışarı çıkarılmasından dolayı zor bir stildir. Ayrıyetten omuz ekleminin ve ayak bileğinin esnekliğinin de uygun seviyede olması şarttır.

Kelebek Yüzme Tekniğinin Tarihi

Kelebek yüzme stili, yüzme stilleri arasında en geç ortaya çıkan ve en geç kabul görmüş olandır. Yüzme stilleri arasında en taze teknik olan kelebekleme 1935 yılında Uluslar Arası Yüzme Federasyonunun kurbağalama – kelebekleme ayrımı yaptığında ortaya çıkmıştır. Aynı sene içerisinde Amerika Birleşik Devletlerinde Amerikan antrenör David Armbuster’in yüzücüsü Jack Sieg bu stilin temellerini atan önemli isimlerden biridir. Jack Sieg katıldığı yarışta ilk defa 100 yard kelebek mesafesini 1:00.2 derecesi ile tamamlamış, fakat tekniğin o zamanlarda resmi bir dayanağı olmadığı için bu derece kabul görmemiştir.1951 senesinde ise kelebek tekniği Avrupa’da iyiden iyiye ilgi toplamaya başlamış ve 2 sene sonra 1953 yılında da Uluslar Arası Yüzme Federasyonu yeni kelebek tekniğini resmi biçimde kabul etmiştir.

YÜZME BLOGUNDAN RASTGELE İÇERİKLERAta yüzme blog

Yüzmeyi Nasıl Öğretiyoruz?

Yüzmeyi Nasıl Öğretiyoruz? Yüzmeyi Nasıl Öğretiyoruz? Uzun yıllardır İstanbul Yakacık’taki kendi yerinde hizmet veren kursumuz, sizlere kaliteden ve profesyonel çalışma anlayışından ödün vermeden yüzme öğretmek için çalışmaya devam etmektedir....

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Yaz Geldi, Yüzme Bilmeyen Kalmasın

Yaz Geldi, Yüzme Bilmeyen Kalmasın İstanbul Yüzme Kursları İstanbul yüzme kursları İstanbul bölgesinde binlerce firma tarafından verilen bir hizmettir. Size yakın adreslerdeki kurs programlarını tercih ederek sizde zihinsel ve bedensel gelişim için yüzmeyi...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Kurbağalama Yüzme Tekniği Gelişimi

Kurbağalama Yüzme Tekniği Gelişimi Kurbağalama Yüzme Tekniğinin Gelişimi Yuvarlak hareketler kullanarak suda ilerleme biçimi antik çağlardan tanınmaktadır. O zamanlara ait kaynaklardan, bu yüzme çeşidinin Mısırlılarda, Grekler ve Romalılarda kullanıldığı...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Yüzmenin Faydaları

Yüzmenin Faydaları Yüzmenin Önemi ve Faydaları Yüzme hareketlerinin biyomekaniğe göre kasılabilir kas sistemine ihtiyacı vardır, fakat bu kasılma diğer spor branşlarına göre daha azdır. Halter sporunda halteri kaldırmak için daha çok...

DAHA FAZLA BİLGİ AL