Yüzme Sporu Hakkında SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Ana Sayfa » Blog » Yüzme Sporu Hakkında SSS (Sıkça Sorulan Sorular)
Yüzme Sporu Hakkında SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Yüzme Sporu Hakkında SSS (Sıkça Sorulan Sorular)

Evet, yüzme çok faydalı bir spordur şeklinde konuşmayı, sadece konuşmayı bir kenara bırakın ve bu sporu yapmaya başlayın. Bedenen, ruhen ve zihnen kendinizi çok daha iyi hissedeceksiniz.

Bunun en pratik yolu bir yüzme kulübüne kayıt olmak ve derslere düzenli devam etmektir. Gözetmenler eşliğinde katılacağınız bu dersler bir aylık bir zaman diliminde ikişer saatlik dersler olarak düzenlenmiştir. Kurslara kayıt olurken gereken tahliller, ihtiyacınız olan eşyalar, giyilecek mayolar gibi konuların hepsi ikinci planda kalır, hepsi sonraki adımlardır. İlk adım ise bu konuda kararlı olmanızdır.

Yüzme Hakkında En Çok Merak Edilen Konular,

Kararınıza yardımcı olmak için kafanıza takılan sorulara açıklık getirmek isteriz. Yüzme sporu hakkında sıkça sorulan sorular kategorisinde öncelikle ben yapabilir miyim acaba endişesi gelir. Yaparsınız, çünkü herkes yüzebilir. Kilonuzu, yaşınızı, işinizi, vaktim yok bahanelerini bir kenara bırakın, sonuçta sağlığınız söz konusudur.

Kaç derste yüzme öğrenilir sorusu ise listenin ikinci sırasındadır. Zamanlama kişiden kişiye değişse bile 10 saatlik bir eğitim sonunda kişi tek başına doğaçlama yüzme yapabilecek bir konuma gelir, artık su korkusu falan kalmamıştır. Ortalama bir yüzme tekniğini ise yaklaşık 30 saatte öğrenirsiniz. İlk yüzme dersiniz suya alışmayı ve su içinde nasıl nefes alabileceğinize dair verilen bilgileri kapsar.

Kaç yaşında yüzmeye başlamalı diye bir soru da merak edilen konular arasındadır. Bu konuda 4 yaşın ideal olduğu söyleniyor. Ama sonuçta bu sporun yaşı yoktur, herkes yapabilir.

 Yüzmenin En Önemli Tekniği Doğru Nefes Alma ve Nefes Vermeyi Öğrenmektir.

Yüzerken nasıl nefes alınır sorusuna ise kısaca verilecek bir yanıtımız var. Genelde yüzme sırasında nefes ağızdan alınır ve suyun içinde hem burundan hem ağızdan nefes verilir. Bu tekniği öğrendiğiniz anda yüzme öğrencisi olarak büyük bir adım atmış olacaksınız.

Sonrasında ayak çırpma hareketleri gündeme gelecek. Pek çok kişinin düşündüğünün aksine yüzmedeki ayak vuruşları ayaklar ile değil kalça hareketleri ile yapılmalıdır. Bunun için ilk derslerde bolca alıştırma yapacaksınız, hatta zorlanabilirsiniz bile. Ama devam edin. Yüzme bütün kasları çalıştıran bir spordur diye boşuna söylemiyorlar.

 Yüzme Derslerin Süresi

Yüzme kurslarında verilen derslerin süresi bir saattir. Bu öğrencilerin ilgisine de bağlıdır. Yorgunluk, üşüme gibi şikayetler çoğalırsa dersler 45 dakikada da tamamlanır ama sizin böyle şikayetleriniz olmayacak, değil mi? Yüzerken su yutuyorum şeklinde yapılan bir şikayetin ise tek sebebi vardır; henüz düzgün nefes kontrolü yapamıyorsunuz demektir. Zaten kendimi yorgun hissediyorum şikayetinin altında da bu gerçek vardır, yani yanlış kalça hareketleri yapıyorsunuz demektir. Bu iki unsuru düzeltmeniz gerek. Yüzme dersleri de zaten bunun için verilmektedir.

 Yüzerek Zayıflamak

Sıkça sorulan sorular arasında yüzmek zayıflatır mı diye bir sorunun olmaması gariptir. Evet, yüzerek çok sağlıklı bir şekilde kilo verebilirsiniz. Başka bir sağlık sorununuz yoksa, (ayrıca 30 yaş civarında olduğunuzu düşünüyoruz) ve yüzerken nabız seviyeniz 133 ile 152 arasında olursa yağ yakımı seviyesine ulaşırsınız. Fakat burada sözünü ettiğimiz iyi bir yüzme tekniğidir. Deniz kenarındaki eğlenceler konumuz dışındadır. Düzenli yapılan bir antrenman programı sizin kilo vermenizi sağlayacaktır. Sağlıklı bir yöntemle kilo verdiğiniz için verdiğiniz kiloları, aksine hareket etmedikçe, kolay kolay geri almazsınız.

Yüzme konusunda bütün yazılanlar bu sporun sağlık için son derece faydalı olduğunu anlatmaktadır. Çocuklarınızı yüzmeye başlamaları için teşvik edin. Siz de hangi yaşta olursanız olun, kendinize güvenin ve yüzün. Öğrenmenin yaşı yok.

FACEBOOK'TA BİZEn çok sorulan sorular

YÜZME BLOGUNDAN RASTGELE İÇERİKLERAta yüzme blog

Yüzmede Kara Antrenmanı Önemi

Yüzmede Kara Antrenmanı Önemi Yüzmede kara antrenmanı önemi. Havuz içi antremanı kadar yüzmede kara antremanıda oldukça önemlidir. Kara antrenmanın bir çok amacı vardır. Kimisi için kara antremanı sağlıksal bir sıkıntıyı çözebilmek için...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Yüzerken Çabuk Yoruluyorum

Yüzerken Çabuk Yoruluyorum Yüzerken Çabuk Yoruluyorum Yüzme tüm kasların aynı anda çalıştığı sporlardan biridir. Eğer doğru yüzme tekniklerini bilmiyorsanız hatta yüzmede doğru nefes alma verme tekniğini bilmiyorsanız yüzerken çabuk yoruluyor...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Bebekler İçin Yüzme Kursları

Bebekler İçin Yüzme Kursları Bebekler İçin Yüzme Kursları Bebeklerin gelişimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürmeleri için yapılması gereken önemi hareketleri yüzme ile yaptırabilirsiniz. Yüzme sayesinde olası fıtık gelişimi, kas zayıflığı...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Yüzmede Genel Antrenman Yöntemleri

Yüzmede Genel Antrenman Yöntemleri Yüzme Antrenmanları Bu yöntemle yapılan çalışmalarda kalp-dolaşım sistemi ve solunum kapasitesi geliştirilir. Antrenmandaki devamlı yüklenme sonucu mücadeleci olma, hırs, psikolojik yetenekler geliştirilir. Bu yöntem...

DAHA FAZLA BİLGİ AL