Kelebek Yüzme Stili

Ana Sayfa » Blog » Kelebek Yüzme Stili
Kelebek Yüzme Stili

Kelebekleme Yüzme Stili ( Butterfly Swimming )

İlk insanların avcılığından günümüzün sporuna gelene kadar yüzme birçok çağ, birçok avcı ve birçok profesyonel ve usta yüzücü tarafından kullanılmış, devirler değiştikçe yüzmenin temelleri de, bu spora verilen önem de büyük değişimlere uğramıştır. İlk keşfedilen yüzme ile günümüz modern yüzme birbirinden apayrıdır, oldukça kalın çizgilerle birbirinden ayrılır.

Başlangıçta insanlığa temel bir ihtiyaç olarak gözüken ve profesyonelliğe bürünmemiş olan yüzme sporlaştıkça çevresinde teknik ve stiller çeşitlenmiş, insanlık için estetik ve spor anlamında yeni bakış açıları yaratmıştır. Bu yazımda da bu çeşitlenmenin doğal sonucu olan stillerden birini, kelebekleme stilini anlatacağım.

Kelebekleme Nasıl Ortaya Çıktı?

Kelebekleme yüzme tekniği, yüzme stillerinin en genç ve en zor üyesi olmakla beraber en genç üyesidir de. Yüzme stillerinin bu yeni çocuk üyesi 1935 senesinde Uluslar Arası Yüzme Federasyonunun kurbağalama – kelebekleme ayrımı yaptığında ortaya çıkmıştır. Resmi olarak 1953’te kabul gören bu stilin oldukça ilginç bir hikâyesi vardır.

Resmi olarak kabul görülmesinden 2 yıl öncesinde Amerikalı antrenör David Armbuster’in antrenörlüğünü yaptığı profesyonel yüzücü Jack Sieg’in katıldığı yarıştaki başarısına, kelebekleme stili henüz resmikabul görmediğinden gölge düşürülmesi bu hikâyenin başlangıcı sayılabilir. Jack Sieg katıldığı 100 yard yüzme yarışında bu stili kullanarak 1:00.2 lik önemli bir derece elde etmiş ancak federasyon bu tekniği resmi olarak tanımadığından bu derece kabul edilmemiştir. Kelebekleme stilinin Avrupa’da oldukça artan popülerliği  ve yarattığı estetik değeri sonucu 2 sene sonra 1953 yılında da Uluslar Arası Yüzme Federasyonu yeni kelebek tekniğini resmi anlamda tanımış ve kabul etmiştir.

Kelebek Yüzme Tekniği Dolphin Ayak Vuruşu

Kelebek Yüzme Stili

Kelebek Yüzme Tekniğinin Zorluğu

Yüzme sporunda birçok teknik vardır. Kurbağalama, köpekleme, kulaç, ters yüzme vb. Ancak buna birçok yüzücü katılacaktır ki kelebekleme bu stillerin en zor olanıdır. Yüzmeyi kelebekleme ile başlamaya çalışmak yürümeden koşmayı, daha konuşmayı bilmeyen bir bebeğe şarkı söylemeyi öğretmek gibidir.

Yüzme bilmeyen bir insanın en hızlı öğrenebileceği teknikler köpekleme veya kurbağalama tekniklerinden biridir. Çünkü bu teknikler bizim konumuz olan kelebek yüzme stiline nazaran el ve kol hareket ve koordinasyonu bakımından daha serbesttir. Bu özellik de söz konusu teknikleri biraz daha kolay kılar.

Ancak kelebekleme yüzme lugatının en genç üyesi olmasıyla beraber el ayak ve nefes koordinasyonunu da en çok gerektiren en profesyonel stilidir. El ayak ya da nefes kontrollerinden herhangi birinde aksama meydana gelir ise yarıştaki avantaj, serbest yüzmede ise estetik yok olacaktır.

Kelebekleme yüzme tekniği tek başına, profesyonel bir eğitimden uzak şekilde öğrenilebilecek bir teknik değildir. Uzun uğraşlar bol emek ve bol antrenman bu stil için olmazsa olmaz konumdadır. Sözü geçmişken antrenmanlardan da bahsedelim. Bu teknik için yapılan idmanlarda kesinlikle vücut zorlanmamalıdır. Aksi taktirde ağır sakatlıklar doğabilir. Nefes iyi kontrol edilmelidir. Özellikle nefes kontrollerine dikkat edilmezse boğulma gibi oldukça ciddi sorunlar meydana gelebilir. Bu zor tekniğin antrenmanları öğrencinin seviyesine uygun ve öğrenciyi zorlamadan gerçekleştirilmelidir.

Kelebek Yüzme Stilinin Uygulanışı

İlk aşamada kulaçlar birbirine paralel vaziyette ve aynı anda ileriye uzatılır ve vücut gergindir. Önce baş ardından kollar suya girer. Kollar önce dışa süpürme hareketini gerçekleştirir ve su yakalanır. Ardından tam tersi olan içe süpürme pozisyonu gerçekleştirilir. Vücudun alt bölgesi göğüsten aşağı bastırılır. Çekişin sonuna yaklaşılırken hızlanılır.

Başta küçük parmaklar olmak üzere eller yukarıdan dışarı çıkarılır. Kollar rahat olacak biçimde toparlanır. Ayakların ise iki vuruşu kolun bir devrine tekabül eder. Ayağın ilk vuruşu vücudun kollar sayesinde suyun içerisinde mesafe kat etmesine yöneliktir. Ayaklar aşağı ve yukarı birer kez vurulur. Ardından vurulacak ikinci ayak vuruşu da toparlanmayı sağlar. Kelebekleme tekniğinde yukarı süpürme esnasında nefes alınır. Bu sırada ayaklar da ikinci vuruşu yapmaktadır. Kafa daima ileri yöne bakmalı, çene ileri itilmeli ve her iki kolda da nefes almaya özen gösterilmelidir.

Kelebek Yüzme Tekniği Videoları

FACEBOOK'TA BİZEn çok sorulan sorular

YÜZME BLOGUNDAN RASTGELE İÇERİKLERAta yüzme blog

27/28 Nisan Kırklareli 23 Nisan Bahar Şenlikleri Yarışları – 2019

27/28 Nisan Kırklareli 23 Nisan Bahar Şenlikleri Yarışları – 2019 27 – 28 Nisan 2019  Kırklareli 23 Nisan Bahar Şenlikleri Yüzme Müsabakaları Ata Yüzme Spor Kulübü 27 – 28 Nisan 2019’da Kırklareli yüzme havuzunda gerçekleşen 23 Nisan Bahar Şenlikleri yüzme yarışlarına...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Bebeklerde Yüzme ve Su Aktiviteleri

Bebeklerde Yüzme ve Su Aktiviteleri Bebeklerde Yüzme ve Su Aktiviteleri Yediden yetmişe herkesin yapabileceği sporlardan biri olan yüzme sağlık için en faydalı egzersizlerden biridir. Spor amaçlı olarak yüzme sporuyla uğraşmak için haftada iki ya da üç...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Bayan Hocadan Özel Yüzme Dersi

Bayan Hocadan Özel Yüzme Dersi Bayanlara Bayan Hocadan Özel Yüzme Dersi Yüzme kursu faaliyetlerimizde yüzme kursları bay – bayan karma gruplar halindedir. Sadece bayanlara yönelik yüzme kursu saatimiz yoktur. Bayanlar sadece özel yüzme dersleri için...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Spor Amaçlı Yüzme

Spor Amaçlı Yüzme Spor Amaçlı Yüzme Yüzme bilen yetişkin ve çocuklar spor amaçlı kulübümüz bünyesinde katılım sağlayabilirler. Yüzme yaz kış demeden yapılabilecek en güzel sporlardan biridir, nedense bizim ülkemizde yazın yapılan...

DAHA FAZLA BİLGİ AL