Bebeklerde Yüzme Refleksinin Gelişimi

Ana Sayfa » Blog » Bebek Yüzme » Bebeklerde Yüzme Refleksinin Gelişimi
Bebeklerde Yüzme Refleksinin Gelişimi

Bebeklerde Yüzme Refleksi Gelişimi

Hem sağlık hem de spor aktivitelerini içeren yüzme etkinlikleri her yaştan kişinin yapabileceği tek spordur. Bebekler dünyaya gelmeden önce yüzme yetisine sahiptirler. Doğdukları andan itibaren yüzme öğrenmek için gerekli donanımlara sahiptirler. Dalma refleksi ile dünyaya gelirler. Bebeklerde refleksler arasında yüzme refleksi önem taşımaktadır. Bu refleks gırtlak kapağının kapanması ile meydana gelir. Böylece bebekler su yutmamaktadır. Bu yetenekleri bebeklerde 9. aya kadar aktif kalmaktadır.

Bebeklerde Yüzme Eğitimi

Bebekler daha sonraki yıllarda yüzme eğitimine devam etmezse bu yetenekleri zamanla kaybolacaktır. Yüzme eğitimi çalışmalarında kelime bağdaştırma yöntemiyle dalma refleksi bebeklerde bilinçli hale getirilmektedir. Yenidoğanda yüzme yetisi de hızla gelişmektedir. Bebekler kelimeyi duydukları andan itibaren şartlanmış olarak kendilerini dalmaya hazırlarlar. Bebekler su altına indikleri zaman doğal olarak su yutmayacaktır.

Yüzme Yetisi Nasıl Geliştirilir?

Yüzme için ilk tercih açık denizler olmalıdır. Bebekler için soğuk denizler alerjilere meydan vermesi açısından tehlikeli olabilir. Vücudun soğuk su ile ani teması sudan çıkınca üşüme nedeniyle soğuk ürtikeri denilen kaşıntılı kızarıklıkları meydana getirebilir.

Bebekler suya girerken önce ayakları daha sonra ise vücudun tamamı kademeli olarak sokulmalıdır. Çocukların soğuk suya birden dalmaları önlenmelidir. Bebekler nasıl yüzer diyenler için yüzme eğitim programının öneminden bahsetmeliyiz. Bebeklerin anne karnından itibaren yüzme refleksine sahip olduğu unutulmamalıdır. Nezle, sinüzit, soğuk algınlığı durumlarında dalış yapılmaması gerekir.

Doğumdan Hemen Sonra Yüzme Eğitimi

Bebekler için doğumdan itibaren ilk 9 aylık süreçte yüzme eğitimi verilmesi önemsenmelidir. 9 aylık süreçte yüzme yetenekleri kaybedilmeyecektir. Bebeklerin kuru ve soğuk havalarda egzersiz yapmaktan kaçınmaları gerekir. Kışın hastalara kapalı yerde egzersiz yapmaları, soludukları havayı ısıtmak, nemlendirmek için ağız ve burunlarını atkı ya da soluma maskesi ile örtmeleri gerekir. Bebekler için yüzme dersleri bebeklerin niteliklerine göre düzenlenmektedir.

Dersler grup halinde olabileceği gibi özel olarak da yapılabilir. Bebeklerin yüzme dersine başlamadan önce uzun süreli ısınma egzersizleri yapmaları kısa süreli olanlara göre daha faydalıdır. 15-30 dakikalık egzersizler ardından ara verilip yüzme çalışmalarına devam edilebilir.

FACEBOOK'TA BİZBizi Takip Edin.

instagram SayfamızBizi Takip Edin.

Youtube KanalıYoutube'da Takip Edin.

Pinterest SayamızPinterest'de Takip Edin.

YÜZME BLOGUNDAN RASTGELE İÇERİKLERAta yüzme blog

Dünyada Bebek Yüzme Programları

Dünyada Bebek Yüzme Programları Dünyada Bebek Yüzme Programları Dünyanın ilk uluslar arası bebek yüzme eğitimi veren kurslarında programlar dikkatli şekilde hazırlanmaktadır. Olimpik havuzlarda yüzme eğitimleri profesyonel şekilde verilmektedir. Bebeklere...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
 Profesyonel Yüzücü Olarak Yetişecek Bebekler

 Profesyonel Yüzücü Olarak Yetişecek Bebekler  Profesyonel Yüzücü Olarak Yetişecek Bebekler Bebeklerin beyin gelişimlerinin % 75’lik kısmı 1 yaşına kadar gerçekleşmektedir. Ebeveynlerin bebeklere destek olması, gelişimlerini sağlayan eğitimlerde rol üstlenmesi...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Bebeklerde Yüzme ve Su Aktiviteleri

Bebeklerde Yüzme ve Su Aktiviteleri Bebeklerde Yüzme ve Su Aktiviteleri Yediden yetmişe herkesin yapabileceği sporlardan biri olan yüzme sağlık için en faydalı egzersizlerden biridir. Spor amaçlı olarak yüzme sporuyla uğraşmak için haftada iki ya da üç...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Bebeklerin Yüzmesi Boy Uzatır Mı?

Bebeklerin Yüzmesi Boy Uzatır Mı? Bebeklerin Yüzmesi Boy Uzatır Mı? Boy ve yüzme arasındaki ilişki yadsınamayacak kadar büyüktür. Yüzme sporlar arasında en çok kas geliştiren dallardan biridir. Kasların gelişmesi ve büyümesi boy uzamasını da sağlayacaktır....

DAHA FAZLA BİLGİ AL