Yüzme Öğrenme Kursu

Yüzme Öğrenme Kursu

Yüzme Öğrenme Kursu ve Havuzu

Öncelikle konuya psikolojik olarak yaklaşmak istiyorum. Yani nedir bu psikolojik durum? Yüzme eğitimi alacak yetişkin veya çocukların eğer sudan aşırı korkusu, derinlik korkusu gibi durumları olan kişilerin öncelikle sığ havuzlarda bire bir özel yüzme dersi alarak korkularını yenmelerini tavsiye ediyoruz. Bu korkuları yenme süreside kişiden kişiye değişmektedir. Yüzme bilmeyen derinlik korkusu olan, sudan korkan veya daha önce boğulma tehlikesi yaşamış yada bu kötü olaya tanıklık ederek suya karşı korkusu oluşan kişilerin mutlaka grup eğitimlerinden ziyade bire bir özel yüzme dersi almalılar.

Konumuz yüzme öğrenme kursu evet İstanbul'da son yıllara oranla yüzme kursu ve yüzme havuzu sayısı artmış durumdadır. Özellikle İstanbul Büyük Şehir Belediyesi iştiraki Spor A.Ş halka hizmet olarak birçok profesyonel yüzme havuzu inşaa etmiş durumdadır. Aynı zamanda belirli bölgelerde İlçe Belediyeleri de aynı hizmeti sunmaya devam etmektedir. Bunun yanı sıra Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü'ne bağlı yüzme havuzlarıda hizmet vermeye devam etmektedir. Yüzme öğrenmek için artık imkanlarımız son derece iyi durumdadır.

Yüzme öğrenmek için doğru seçim yapmak ve hijenik olan tesisleri tercih etmek, profesyonel hocalardan eğitim almak gerekmektedir. Biraz önce bahsettiğim üzere o kadar tesis varken o kadar çok sayıda yüzme eğitmeni olmadığınında altını çizmek istiyorum. Tesadüf gördüğüm bazı kurslarda eğitmenlerin arasında tecrübe sahibi olmayan eğitimcileride gördüm desem yeridir. Bunu kimseyi kötülemek için söylemiyorum aslında, daha kötüsü geçen zaman verilen bütçe ve yanlış bilgi paylaşımı. Diğer kulüplerden veya kurslardan kulübümüzde kursa başlamak isteyen çocukların geçmişini göz önünde bulundurduğumda 3 - 4 ay yüzme kursuna gitmiş ve o kursta aldığı eğitimin yanlış olduğunu gördüğümü samimiyetimle belirtmek istiyorum. Yanlış ayak vuruşları, yanlış nefes teknikleri gibi. Bize düşen görev ise yanlışları biran önce düzeltemek.

Biraz da yaş grupları hakkında bilgi vermek istiyorum. Yaşadığımız deneyimlerden yola çıkarak, örnek vermek istiyorum 3 yaş ve 4 yaş çocuklar, bu yaş grubundaki çocuklara sporu alışkanlık haline getirmelerini sağlayarak suyu sevirmektir. 3, 4 yaş çocukların kursa başladığı ilk aylar adaptasyonla geçer, öğretilmesi gereken ayak çırpma, nefes egzersizleri yüzme bordları ile ayak çırpma, su üzerinde durabilme ve suyun içinde fiziksel kapasiteye arttırarak kısa mesafe ilerlemeyi sağlamaktır.

Yaş grubu biraz daha yukarı çektiğimizde 5 yaş ve 6 yaş çocuklarda ise doğru nefes, doğru ayak vuruşları öğretilerek bu iki tekniği kombine haline getirmek uzun mesafe çalışmalar yapmaktır. Uzun mesafe çalışmaların yapıldığı esnada ara ara kol çekişleri gösterilmelidir. Öğrenilen her teknik bir sonraki teknik ile kombine edilmelidir. Uzun mesafelere adım atılmalıdır. Doğru ayak vuruşu ve nefes egzersizlerini yapamayan çocuğa kol çekişi gösterilmesi, kısa sürede ayak paleti takılarak çocuğun ilerlemesini sağlayarak yüzüyor süsü vermek çok yanlış bir eğitimdir. Siz veya çocuğunuz yüzme öğrenecekse doğru adreste olmalıdır. Kulübümüzün eğitimlerini yerinde izleyerek eğitmenlerimizden bilgi alabilirsiniz.

Birde yetişkinlerden bahsedelim, bu yaşa kadar geldim yüzme öğrenemedim, artık yüzmesemde olur veya bu yaştan sonra nasıl öğreneceğim, yapamam öğrenemem dememek lazım. Çünkü öğrenmenin yaşı olmaz, hiçbir şey için geç sayılmaz. Tabi erken yaşlarda yüzme öğrenmek daha kolaydır.

Yetişkin bireylerde yine çocuklarda olduğu gibi eğitim çizelgemiz söz konusu, bilimsel metodlarda doğru tekniklerl ile büyükler için yüzme kursu faaliyetlerimizde aralıksız devam etmektedir. Yetişkinlerin yüzme öğrendikten sonra birkaç ay öğrendiği yüzme tekniklerini geliştirerek yüzmeye devam etmelerini öneriyoruz. Sağlıklı yaşam için hayatın hangi aşamasında olursak olalım spor yapmayı alışkanlık haline getirmeliyiz. Yüzme öğrenmek istiyorum diyorsanız kulübümüzdeki yetişkin yüzme derslerini yerinde izleyiniz.

Yazar: Ömer Küçükkurt

 

Bu yazı 2644 kere okundu...
Kategori: Yüzme Kursu

RASTGELE BLOG YAZILARI

Yüzme Şnorkeli
Ata Yüzme Kulübü
Yüzme Havuz Şnorkeli ve Kullanımı Özellikle serbest yüzme tekniğinin iyileştirilmesinde kullanılan yüzme şnorkeli diğer yüzme teknikle... >> Devamı İçin Tıklayınız
Yetişkinler Nasıl Yüzme Öğrenir?
Ata Yüzme Kulübü
Yüzme Öğrenme ve Yüzme Kursu Hakkında Bu konumuzda yetişkinler nasıl yüzme öğrenir, veya ne  kadar sürede yüzme öğrenilir gibi k... >> Devamı İçin Tıklayınız
Serbest Yüzme Ayak Vuruşu
Ata Yüzme Kulübü
Serbest Stilde Ayak Vuruşu Nasıl Yapılır? Serbest stilde su içerisinde bizi ilerleten gücün ortalama %10'u ayak vuruşundan gelir. Tüm ... >> Devamı İçin Tıklayınız
Neden Özel Yüzme Dersi
Ata Yüzme Kulübü
Neden Bire Bir Özel Yüzme Bu konumuzda sizlere özel yüzme dersinin önemini ve faydalarını anlatacağız. Neden özel yüzme dersi almalısı... >> Devamı İçin Tıklayınız