Kelebek Yüzme Stili Nasıl Yüzülür ve Geliştirilir

Ana Sayfa » Blog » Kelebek Yüzme Stili Nasıl Yüzülür ve Geliştirilir
Kelebek Yüzme Stili Nasıl Yüzülür ve Geliştirilir

Kelebek Stil Yüzme Tekniği Mükemmelleştirme Çalışmaları Nasıl Gerçekleştirilir?

Kelebek stil yüzme en zor yüzme teknikleri arasında yerini almıştır. Dört farklı yüzme tekniği bulunmaktadır. Yüzme teknikleri arasında kurbağalama, sırtüstü, yüzüstü ve kelebek stil yüzme bulunmaktadır. Her yüzme tekniğinin kendi içerisinde alt stilleri bulunmaktadır. Tüm yüzme tekniklerinin alt stilleri benzerlik gösterse de birbirinden ayrılan önemli özellikleri de bulunmaktadır.

Kelebek stil yüzme en son öğrenilen yüzme tekniğidir. Genellikle yüzücüler üç yüzme tekniğini öğrendikten sonra kelebek stil yüzme tekniğini öğrenmeye çalışmaktadır. Yabancı literatürde kelebek yüzme sitili fly olarak tanımlanmaktadır. İyi bir yüzücü tarafından uygulanan kelebek yüzme stili ikinci en hızlı yüzme tekniği olarak karşımıza çıkmaktadır.

kelebek yüzme

Kelebek yüzme stili gerçek anlamda güç, ritim ve teknik gerektiren bir yüzme metodudur.  Kelebek yüzme tekniğinin mükemmel ve kusursuz bir hale getirilebilmesi için mutlaka çok fazla çalışılmalı ve sık sık tekrarlar yapılmalıdır.  Doğru bir şekilde uygulanan kelebek yüzme tekniği çok tercih edilen ve beğenilen yüzme teknikleri arasında yer almaktadır.

Kelebek Stil Yüzmeyi Mükemmelleştirmek İçin Hangi Çalışmalar Yapılmalıdır?

Kelebek stil yüzmeyi mükemmelleştirecek çalışmaları sayesinde kısa sürede kusursuz bir şekilde kelebek stilde yüzmeyi öğrenebilirsiniz.

Doğru Kol Çekişleri Uygulanmalıdır?

Kelebek yüzmeyi çekme, itme ve toparlanma olarak üç kol hareketine ayırmak mümkündür. Kollarını omuz genişliğinde açan yüzücüler başını mutlaka ileriye doğru uzatmış olmalıdır. Avuç içlerini dışarıya bakacak şekilde yarım daire halinde çekişler yapmanız gerekmektedir. Suyu çekerken mutlaka eller dirseklerden yüksek olmalıdır.

kelebek yüzme kol çekişi nasıl olmalıdır

kelebek yüzme tekniğinde doğru kol çekişi nasıl olmalıdır.

Çekişten sonra iniş safhasına geçilmelidir. İniş aşamasında avuç içleri hafif dönük olmalı ve eller vücudun yan kısmından geçip kalçalara doğru sürekli bir şekilde suyu itmelidir. En son aşama toparlanma aşamasında gerekli olan itiş gücü kazanılmaktadır.

Dolphin Ayak Vuruşlara Hakim Olmak Önemlidir

Kelebek yüzmede dolphin vuruşlar oldukça önemli bir yere sahiptir. Dolphin vuruş esnasında iki bacak aynı anda hareket etmekte ve su basıncını düşürmek için her iki bacakla birlikte bastırılmalıdır.

Kelebek stil kol çalışmaları esnasında iki defa dolphin vuruş gerçekleştirilmektedir.  Kol hareketleri esnasında dolphin vuruşların küçük olması önemlidir. Toparlanma safhasına geçildiğinde dolphin vuruşlar büyük bir  şekilde gerçekleştirilmektedir.

kelebek yüzme stili dolphin ayak vuruşu nasıl olmalıdır.

 

Kelebek yüzmeyi yeni öğrenen yüzücüler küçük dolphin ile büyük dolphin arasındaki farkı ihmal etmektedir. Her zaman aynı boyda tekme atmak kelebek yüzme stili için doğru bir davranış değildir.

Kelebek Yüzme Stili Videoları

FACEBOOK'TA BİZBizi Takip Edin.

instagram SayfamızBizi Takip Edin.

Youtube KanalıYoutube'da Takip Edin.

Pinterest SayamızPinterest'de Takip Edin.

YÜZME BLOGUNDAN RASTGELE İÇERİKLERAta yüzme blog

Yüzmede Depar

Yüzmede Depar Yüzmede Depar Taşından Atlama Bu konumuzda depar nedir? Depar taşından nasıl atlanır ve  hangi teknikler ile suya atlanır gibi konulardan bahsedeceğiz. Yüzme müsabakalarında suya atlamaya depar denir. Sadece sırtüstü...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Kelebek Yüzme Stili

Kelebek Yüzme Stili Kelebek Yüzme Stili ( Butterfly Swimming ) Kelebek yüzme stili yüzme teknikleri içinde öğrenilmesi en zor olan tekniklerden biridir. İlk insanların avcılığından günümüzün sporuna gelene kadar yüzme birçok çağ, birçok...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Bebek Yüzme Kursu ve Havuzu

Bebek Yüzme Kursu ve Havuzu Bebek Yüzme Dersi Son günlerde dikkatimi çekmesi üzerine bebeklerin yüzme eğitimi hakkında birkaç satır yorum yapmaktan alamadım kendimi. Bebek yüzme dersi bebeklerin gelişmesi açısından ve aynı zamanda suda fiziksel...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Yüzmede Kara Çalışmaları ve Önemi

Yüzmede Kara Çalışmaları ve Önemi Yüzme Kara Antrenmanı Bu konumuzda yüzme kara antrenmanı önemi ve faydaları hakkında bilgiler vereceğiz. Kuvvet ve kondisyon çalışmaları çocukların motor becerileri, fiziksel ve sportif gelişimi için önemli bir rol...

DAHA FAZLA BİLGİ AL