Kelebek Yüzme Stili Nasıl Yüzülür ve Geliştirilir

Ana Sayfa » Blog » Kelebek Yüzme Stili Nasıl Yüzülür ve Geliştirilir
Kelebek Yüzme Stili Nasıl Yüzülür ve Geliştirilir

Kelebek Stil Yüzme Tekniği Mükemmelleştirme Çalışmaları Nasıl Gerçekleştirilir?

Kelebek stil yüzme en zor yüzme teknikleri arasında yerini almıştır. Dört farklı yüzme tekniği bulunmaktadır. Yüzme teknikleri arasında kurbağalama, sırtüstü, yüzüstü ve kelebek stil yüzme bulunmaktadır. Her yüzme tekniğinin kendi içerisinde alt stilleri bulunmaktadır. Tüm yüzme tekniklerinin alt stilleri benzerlik gösterse de birbirinden ayrılan önemli özellikleri de bulunmaktadır.

Kelebek stil yüzme en son öğrenilen yüzme tekniğidir. Genellikle yüzücüler üç yüzme tekniğini öğrendikten sonra kelebek stil yüzme tekniğini öğrenmeye çalışmaktadır. Yabancı literatürde kelebek yüzme sitili fly olarak tanımlanmaktadır. İyi bir yüzücü tarafından uygulanan kelebek yüzme stili ikinci en hızlı yüzme tekniği olarak karşımıza çıkmaktadır.

kelebek yüzme

Kelebek yüzme stili gerçek anlamda güç, ritim ve teknik gerektiren bir yüzme metodudur.  Kelebek yüzme tekniğinin mükemmel ve kusursuz bir hale getirilebilmesi için mutlaka çok fazla çalışılmalı ve sık sık tekrarlar yapılmalıdır.  Doğru bir şekilde uygulanan kelebek yüzme tekniği çok tercih edilen ve beğenilen yüzme teknikleri arasında yer almaktadır.

Kelebek Stil Yüzmeyi Mükemmelleştirmek İçin Hangi Çalışmalar Yapılmalıdır?

Kelebek stil yüzmeyi mükemmelleştirecek çalışmaları sayesinde kısa sürede kusursuz bir şekilde kelebek stilde yüzmeyi öğrenebilirsiniz.

Doğru Kol Çekişleri Uygulanmalıdır?

Kelebek yüzmeyi çekme, itme ve toparlanma olarak üç kol hareketine ayırmak mümkündür. Kollarını omuz genişliğinde açan yüzücüler başını mutlaka ileriye doğru uzatmış olmalıdır. Avuç içlerini dışarıya bakacak şekilde yarım daire halinde çekişler yapmanız gerekmektedir. Suyu çekerken mutlaka eller dirseklerden yüksek olmalıdır.

kelebek yüzme kol çekişi nasıl olmalıdır

kelebek yüzme tekniğinde doğru kol çekişi nasıl olmalıdır.

Çekişten sonra iniş safhasına geçilmelidir. İniş aşamasında avuç içleri hafif dönük olmalı ve eller vücudun yan kısmından geçip kalçalara doğru sürekli bir şekilde suyu itmelidir. En son aşama toparlanma aşamasında gerekli olan itiş gücü kazanılmaktadır.

Dolphin Ayak Vuruşlara Hakim Olmak Önemlidir

Kelebek yüzmede dolphin vuruşlar oldukça önemli bir yere sahiptir. Dolphin vuruş esnasında iki bacak aynı anda hareket etmekte ve su basıncını düşürmek için her iki bacakla birlikte bastırılmalıdır.

Kelebek stil kol çalışmaları esnasında iki defa dolphin vuruş gerçekleştirilmektedir.  Kol hareketleri esnasında dolphin vuruşların küçük olması önemlidir. Toparlanma safhasına geçildiğinde dolphin vuruşlar büyük bir  şekilde gerçekleştirilmektedir.

kelebek yüzme stili dolphin ayak vuruşu nasıl olmalıdır.

 

Kelebek yüzmeyi yeni öğrenen yüzücüler küçük dolphin ile büyük dolphin arasındaki farkı ihmal etmektedir. Her zaman aynı boyda tekme atmak kelebek yüzme stili için doğru bir davranış değildir.

Kelebek Yüzme Stili Videoları

FACEBOOK'TA BİZBizi Takip Edin.

instagram SayfamızBizi Takip Edin.

Youtube KanalıYoutube'da Takip Edin.

Pinterest SayamızPinterest'de Takip Edin.

YÜZME BLOGUNDAN RASTGELE İÇERİKLERAta yüzme blog

Hamilelikte Yüzmenin Faydaları

Hamilelikte Yüzmenin Faydaları Gebelikte Yüzme ve Faydaları Gebelik sırasında yüzebilir miyim? Havuza veya denize girebilir miyim? soruları sık karşılaştığımız sorulardan bazılarıdır. Hamilelikte yüzmenin sakıncası olmadığı tam tersine çok...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Yüzmenin Fizyolojik Etkileri

Yüzmenin Fizyolojik Etkileri Yüzmenin Fizyolojik Faydaları Yüzmenin vücutta yaptığı fizyolojik etkiler, bütün fiziksel faaliyetler ve özellikle yüzme, vücuda bazılarından daha önce sözü edilen uzun vadeli ve kısa vadeli fizyolojik etkiler yaparlar....

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Müzahir Sille Yüzme Havuzu

Müzahir Sille Yüzme Havuzu Maltepe Müzahir Sille Yüzme Havuzu İstanbul Anadolu yakası Müzahir Sille yüzme havuzu Anadolu Yakası Maltepe Zümrüt evler mevkiinde Maltepe Spor Kompleksi içinde yer almaktadır. Yüzme havuzu yarı olimpik standartlarda...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Bebeklerde Yüzme ve Su Aktiviteleri

Bebeklerde Yüzme ve Su Aktiviteleri Bebeklerde Yüzme ve Su Aktiviteleri Yediden yetmişe herkesin yapabileceği sporlardan biri olan yüzme sağlık için en faydalı egzersizlerden biridir. Spor amaçlı olarak yüzme sporuyla uğraşmak için haftada iki ya da üç...

DAHA FAZLA BİLGİ AL