İşte Yüzme Sporunun Faydaları ve Yararları

Ana Sayfa » Blog » İşte Yüzme Sporunun Faydaları ve Yararları
İşte Yüzme Sporunun Faydaları ve Yararları

Yüzme Sporunun İnsan Sağlığı Üzerindeki En Önemli Fayları ve Etkileri

Su tüm insanlarda rahatlama ve gevşeme sağlayan bir zamanlar tedavi amacıyla kullanılan hayat için vazgeçilmez maddelerden biridir. Suyun içinde olmak ise vücuda pek çok açıdan iyi gelen yanlarıyla birlikte kuvvetli bir biçimde zayıflamaya, kasları çalıştırmaya ve belirli hastalıklarla mücadele etmeye yarayan önemli bir aktivitedir.

Su içinde olduğunuz an vücudunuz kendisini suyun kuvvetine karşı koyma noktasına gelecektir. Suyun kaldırma kuvvetiyle birlikte siz farkında olmasanız bile belirli bir miktar enerji harcayacak ve bu şekilde zayıflayacaksınız. Uzmanlar günde bir saat yüzmenin yaklaşık olarak 500 kalori yaktırdığını söylüyor. Bu denli hızlı ve kolay bir şekilde kilo vermenin başka bir yolu yoktur.

İnsan sağlığı üzerinde yüzmenin faydalarını size anlatmaya devam ediyoruz.

hamilelikte yüzme

hamilelikte yüzmenin faydaları ve yararları nelerdir.

Hamileler Yüzebilir Mi?

Yediden yetmişe bütün insanlar yüzebilir. Ancak belirli rahatsızlıklar geçiren hastalarda ve belirli özel durumu olan kişilerde yüzme kontrollü bir şekilde olmalı ve belirli bir aralıkta yapılmalıdır. Bu gruptan biri de hamilelerdir. Hamileler için özellikle risk taşımayan gebeliklerde sırt ağrıları ve kasların açılması için belirli dakikalar aralığında yüzme önerilir. Ancak düşük yapma ihtimali bulunan ve gebeliğin bitimine az bir süre kalmış hamileler için yüzme oldukça riskli olabilir.

Bu sebeple hamileler yüzmeye başlamadan önce doktora danışmalı ve doktorun önereceği şekilde yüzmelidir. Ancak hamileler için hareketsiz kalmak, yüz üstü yatamamak ve ağır taşımaktan dolayı zamanla bel ve sırt ağrıları oluşabilir. Bu ağrıların tedavisinde en iyi yöntem yüzmedir. Suyun içinde kalmak sırt kaslarını çalıştıracağı için ağrıların azalmasına yardım eder ve daha rahat bir hamilelik dönemi geçirilmesini sağlar.

Kemik Gelişimi İçin Yüzme

yüzmenin faydaları

yüzmenin kas ve iskelet sistemine faydaları

Kemik ve kas gelişiminde sorun yaşayanlar için uygulanacak en iyi fiizk tedavi yöntemlerinden biri de yüzmedir. Özellikle gelişim çağındaki çocuklar için kemikleri güçlendirici fiziksel aktivitelerin yapılması ve çocukların bu amaçla spora yönlendirilmesi çok önemlidir.

Yüzme vücut gelişiminde önemli olduğu kadar kemik ve kasların güçlenmesi ve önemli kasların çalıştırılması için de çok önemlidir. Bu sebeple kemik problemi yaşayan hastalara, kas gelişiminde sorun olanlara ve kemik tedavisi gören menapozlu bayanlara yüzme tavsiye edilir. Diğer yandan fizik tedavi için daha eğlenceli bir ortam olan yüzme aktivitesi çocukların severek gelmek isteyecekleri bir yerdir.

Kalp Sağlığı İçin Yüzme

yüzmenin faydaları

yüzmenin faydaları

Kalp vücudun en önemli organıdır. Kalp sağlığını korumak ve desteklemek için belirli bir fiziksel temponun olması, sağlıklı beslenmenin olması ve stresli yaşamdan uzak durulması gerekir.

Birçok spor dalı kalp için tehlikeli olacak derecede enerji ve adrenalin salgılanmasına neden olurken yüzme kalp sağlığını destekleyen önemli spor dallarından biridir. Her gün veya haftada belirli aralıklarla yapılacak yüzme aktivitesinde önemli oranda kalp ritmi düzenlenir, vücut için kan akışı düzenlenir ve kalbin yükü hafifler. Sağlıklı bir yaşam için düzenli fiziksel aktivitelerin olması çok önemlidir. Yüzme ile sağlanacak bu aktiviteler kalbin çok daha iyi çalışmasını destekler.

Kilo Kontrolü İçin En Uygun Spordur Yüzme

yüzme zayıflatır mı

yüzerek zayıflanır mı, yüzmenin faydaları

Yüzme kilo verebilmek için en uygun sporlardan biridir. Yüzme sırasında tahmin edemeyeceğiniz kadar çok sayıda kas aynı anda çalışır.

Bu durum vücudun her bölgesinde eşit olarak kilo vermeyi sağlarken her kası ayrı ayrı çalıştırdığı için hem bölgesel olarak kilo vermeyi hem de önemli miktarda yağ yakımını sağlar.

İstenmeyen kilolardan kurtulmak için belirli bir besin programına uymak gerekir. Ancak diyet tek başına kilo vermede işe yaramaz. Uzun vadeli kalıcı kilo vermek için sporla desteklenmelidir. Yüzme ile yapılan diyet ise hızlı ve istediğiniz şekilde kilo vermenizi sağlar.

FACEBOOK'TA BİZBizi Takip Edin.

instagram SayfamızBizi Takip Edin.

Youtube KanalıYoutube'da Takip Edin.

Pinterest SayamızPinterest'de Takip Edin.

YÜZME BLOGUNDAN RASTGELE İÇERİKLERAta yüzme blog

Senkronize Yüzme

Senkronize Yüzme Senkronize Yüzme Nedir? Her yaş gurubundaki çocuk bu sporu yapabilir ancak yine de başlangıç için en ideal yaş 8-9 yaşlarıdır. Yüzme bilmek, bale veya jimnastik yapmıs olmak, müzik aleti kullanmak önemli bir avantaj...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Yüzmede Aerobik ve Anaerobik Nedir?

Yüzmede Aerobik ve Anaerobik Nedir? Yüzmede Aerobik ve Anaerobik Nedir? Aerobik, kapasitenin birim zamandaki değerine aerobik güç olarak ifade edilmektedir. Anaerobik eşik değer ve vo2max değerleri insanın aerobik kondisyonunun değerlendirilmesi, aynı zamanda...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
4 Yüzme Becerisi Daha Hızlı Yüzmenize Yardımcı Olur

4 Yüzme Becerisi Daha Hızlı Yüzmenize Yardımcı Olur 4 Yüzme Becerisi Daha Hızlı Yüzmenize Yardımcı Olur Birçok şey, bir yüzücünün ne kadar hızlı yüzebileceğini, yüzme tekniğinden kondisyona, el ve ayak boyutuna, yüzücünün doğal kemik ve eklem yapısına kadar...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Yüzmenin Çocuklara Faydası

Yüzmenin Çocuklara Faydası Yüzmenin Çocuklar Üzerindeki Faydaları ve Önemi Yüzmenin Çocuklarda İskelet Ve Kas Sistemine Faydası Nelerdir? Yüzme, diğer spor dallarına göre hem çok daha eğlenceli hem de tehlikesi daha az bir spordur. Vücut kaslarını...

DAHA FAZLA BİLGİ AL