Yetişkinler Nasıl Yüzme Öğrenir?

Ana Sayfa » BLOG » Yetişkinler Nasıl Yüzme Öğrenir?
Yetişkinler Nasıl Yüzme Öğrenir?

Yüzme Nasıl Öğrenilir?

Ata Yüzme Spor Kulübü İstanbul Anadolu yakasında birden farklı yüzme havuzlarında yetişkinlere ve çocuklara yüzme kursları ve özel yüzme dersleri veren, Türkiye yüzme federasyonuna bağlı resmi bir kulüptür. Ayrıca Türkiye’de ve Avrupa’da küçük yaş gruplarında yüzme müsabakalarına katılan federe bir kulüptür.

İstanbul’da Ataşehir, Üsküdar, Maltepe, Kartal, Yakacık ve Gebze olimpik yüzme havuzlarında yüzme faaliyetlerimiz devam etmektedir. Size en yakın tesiste yüzme eğitimlerimize katılabilirsiniz. Görüşmelerimizi randevulu sistem ile gerçekleştirmekteyiz.

Bu konumuzda yetişkinler nasıl yüzme öğrenir, veya ne  kadar sürede yüzme öğrenilir gibi konulardan bahsedeceğiz. Yüzme bilmeyen yetişkinlerin yüzme öğrenmesi, ve öğrenim süresi her bir yetişkinde değişkenlik göstermektedir.

Kişinin spor geçmişi, fiziksel kapasitesi suya karşı adaptasyonu ( su korkusu var mı / yok mu ? ) gibi durumlar değerlendirilerek yüzme öğrenme süresi belirlenebilir. Kişinin daha kolay yüzme öğrenebilmesi için suya alıştırılmalı ve suya karşı adaptasyonu sağlanmalıdır.

Sudan korkan veya daha önce boğulma tehlikesi yaşamış bir kişinin yüzme eğitiminden önce mutlaka suya karşı adaptasyonu sağlanmalıdır. Kişi korkularını yendikten sonra fiziksel anlamda yüzme egzersizlerini daha az efor harcayarak kolayca yapacaktır.

Yüzmenin Püf Noktaları

Yüzmek günümüzde en sevilen ve tüm kas gruplarını çalıştırdığı için de en faydalı sporlardan biri olarak kabul görmüştür. Yüzmek her canlının doğası gereği aslında doğuştan bildiği ve yatkın olduğu su üzerinde kalabilmenin bir ileri aşaması olsa da, çoğu insan yüzemediği için değil, boğulmaktan korktuğu için paniğe kapılır.

Oysa suyun kaldırma kuvveti, su içindeki canlının doğal hareketleriyle birleştiğinde, yüzme eylemi kendiliğinden gerçekleşir. Suyun içinde daha uzun süre yorulmadan kalabilmek ve hızlı ilerleyebilmek için elbette bazı teknikler ve stiller vardır; ama temelde yüzme denilen eylem, kişi kendini rahat bıraktığı sürece doğal olarak gelişebilecek bir süreçtir.

Yüzme öğrenirken en gerekli husus, özğüvendir. Panik, kaygı ve endişe gibi olumsuz duygular su üzerinde kalmayı engeller.

Yüzme elbette bireysel çabayla da öğrenilebilir. Ancak panikten kaynaklanan boğulma tehlikesi de var olduğundan, yüzme eyleminin, boyu geçmeyen derinlikte havuzlarda öğrenilmesi daha uygundur.

Yüzme öğrenirken ilk adım su üzerinde kalabilmektir. Endişeye mahal vermeden, vücut, suyun doğal akışına bırakıldığında zaten kendiliğinden su üzerinde kalacaktır. Suyun üzerinde yatay vaziyette kalabilmek, ilk adımın başarıyla geçildiğini gösterir. Havuza girin, derin bir nefes alın, göğsünüz iyice şişsin, nefesinizi tutun ve havuzun içinde batmaya çalışın. Batmadığınızı göreceksiniz.

Batmadığınızı görmek sizi bir nebze cesaretlendirecektir. Şimdi de su üzerinde yatay durmaya çalışın. Kollarınızı iki yana doğru açarak, ağzınız suyun içinde, derin şekilde nefeslenin ve yatay pozisyonda durmaya çalışın. Aynı hareketi ağzınız dışarıda olacak şekilde yapın. Başınız suyun dışında durabiliyorsanız, bir sonraki aşama olan ayak çırpma aşamasına geçebilirsiniz. Kulaç atmadan, yani kollarınızı kullanmadan, sadece ayaklarınızla yüzmeye çalışın.

Bu aşamada da biraz çalıştıktan sonra, kulaç atmaya başlayabilirsiniz. Kulaç atmak, kolları ileri doğru hareket ettirerek, aslında kolları bir nevi kürek şeklinde kullanarak suyu itip çekme ve bu şekilde suyun içinde ilerleme işlemidir. Köpek stili denilen en basit ve kolay stili öğrendikten sonra, diğer stilleri de kolaylıkla öğrenebileceksiniz. Diğer yüzme stilleri; sırt üstü yüzme, serbest yüzme, kelebek yüzme ve kurbağalama yüzmedir.

Kulaç atarken sağ kolunuzu ileri uzattığınızda başınızı sola; sol kulaç attığınızda başınızı sağa çevirin ve omzunuza bakıyormuşçasına ağızdan nefes alın.

Yüzme öğrenme aşamasında ve yeni yüzme öğrendiğiniz ilk süreçte derin sulara girmekten kaçının. Yanınızda mutlaka iyi yüzme bilen biri olmasına dikkat edin.

YÜZME BLOGUNDAN RASTGELE İÇERİKLERAta yüzme blog

Yüzmenin İnsan Vücuduna Faydaları

Yüzmenin İnsan Vücuduna Faydaları Yüzmenin İnsan Vücuduna Faydaları Tüm dünyada yapılan araştırmalar, düzenli yüzmenin kalp dolaşım sistemi üzerinde çok olumlu yönde önemli etkileri olduğunu kanıtlamıştır. Düzenli yüzme sporu yapan kişilerde...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Yüzme Kursu Araştırma

Yüzme Kursu Araştırma İstanbul’daki Yüzme Kursları Yüzme kursu araştırması yaparken öncelikli olarak yüzme eğitimi alacağınız yüzme havuzunun hijyeni söz konusudur. Özellikle yaz ayları yaklaştığında artmaya başlayan yaz yüzme...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Havuz Mu Yoksa Deniz Mi

Havuz Mu Yoksa Deniz Mi Yüzme Öğrenmek İçin Deniz Mi ? Yoksa Havuz Mu Daha Kolaydır? İnternet üzerinde yapılan araştırmalardan bir diğeri de yüzmeyi denizde mi, yoksa havuzda mı öğrenmeli? Denizde yüzme nasıl öğrenilir? Yüzme öğrenmek...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
İstanbul Yüzme Kursları

İstanbul Yüzme Kursları İstanbul Yüzme Kursları Yüzme dersleri almak için daha önce az da olsa yüzme bilginizin olmasına gerek yok. Aksine yüzme dersi almak isteyen insanların çoğunluğu hiç yüzme bilmeyen insanlardan oluşuyor. Yüzme dersleri...

DAHA FAZLA BİLGİ AL