Kelebek Yüzmede Dolphin Tekniği Nedir?

Ana Sayfa » Blog » Kelebek Yüzmede Dolphin Tekniği Nedir?
Kelebek Yüzmede Dolphin Tekniği Nedir?

Kelebek Yüzme Tekniği ve Detayları

Kelebek stil yüzme teknikleri arasında yer alan ve en son ortaya çıkan yüzme metodudur. Kelebek yüzme stili tıpkı diğer yüzme teknikleri gibi çok kullanılan yüzme stilleri arasında yer almaktadır. Kurbağalama, sırtüstü ve serbest stil yüzme teknikleri arasında yerini almış olan kelebek yüzme her yaştan kişiye son derece sağlıklı bir şekilde yüzme imkanı sunmaktadır.

Yüzme sağlık açısından çok faydalı spor dallarının başında gelmektedir. Hem fiziksel hem de psikolojik açıdan büyük avantajlar sunan kelebek stil yüzme tekniği sayesinde hem bedensel sağlığını koruyabilir hem de yüzerek eğlenceli zaman geçirme imkanına sahip olabilirsiniz.

Kelebek Yüzmede Hareketler Nasıldır?

Kelebek yüzme stili diğer yüzme stillerinden farklıdır. Hareketler diğer yüzme stillerinden daha fazla olup, aşağı ve yukarı şeklinde hareket çeşitliliği bulunmaktadır. Hareketler üç farklı faktörden meydana gelir. Ayakların aşağıya doğru hareket etmesi halinde kalça yukarı kalkmaktadır. Kolların öne doğru savrulması halinde ise baş ve omuzların aşağı doğru çekildiği gözlemlenir. Kol çekişinin ilk aşamasında baş ve omuz bölgesi yukarı kalkacaktır.
Kelebek yüzme tekniğini öğrenmeye çalışan yüzücülerin dikkat emesi gereken bazı noktalar bulunmaktadır. Kelebek yüzmede itiş gücünü arttıran kuvvetli ayak vuruşları dengeyi sağlamak açısından da oldukça önemli bir yere sahiptir. Yüzücülerin kelebek yüzme stilinde çalışmaları sürerken becerikli ve hızlı olabilmeleri için mutlaka kelebek dolphin vuruşlara ağırlık vermeleri gerektiği unutulmamalıdır.

Kelebek Yüzme Stilinde Kol ve Ayak Zamanlamaları Nasıl Ayarlanmalıdır?

Her yüzme stilinde olduğu gibi kelebek yüzme stilinde yüzerken de kol ve ayak zamanlamalarının doğru bir şekilde ayarlanması gerekir. Kelebek teknikte yüzenler ilk hamleyi yaparken ayakların aşağı vuruşu ile kolların girişi esnasına kadar yüzmeye devam etmektedir.
Kolların içeri süpürme hareketi ile yukarı ayak vuruşu gerçekleşmektedir. Kolların yukarıya doğru hareket etmesiyle birlikte ayak vuruşları aşağıya doğru gerçekleşmektedir. Üst vuruş hareketleri ise kolların geri gelmesi esnasında ortaya çıkan temel hareketlerin başında gelmektedir.

Su Altı Dolphin Ayak Vurşu

Kelebek Yüzme Tekniği Nasıl Uygulanır?

Kelebek yüzme tekniği günümüzde pek çok kişinin severek uyguladığı yüzme stillerinden biridir. Düzgün bir şekilde uygulandığında hem fiziksel açıdan hem de psikolojik açıdan yüzücülere büyük katkı sağlayan kelebek yüzme stilini öğrenmek için profesyonel bir destek alabilirsiniz.

Kısa sürede öğrenebileceğiniz kelebek yüzme stili ile kendinizi dinç ve sağlıklı hissedebilirsiniz. Kelebek yüzme stilinde her vuruş hareketinde vücut sürekli olarak pozisyon değiştirmektedir. Bu nedenle kelebek yüzme stili için tek bir pozisyondan bahsetmek mümkün değildir.

Kol hareketleri itici bir şekilde gerçekleştirilirken vücudun mutlaka düz olması gerekmektedir. Kolun iç süpürmesi sırasında bacaklar yukarıya gelmeli ve derin olmamaya özen gösterilmelidir. Kalça ilk vuruş gerçekleştikten sonra mutlaka ileri veya yukarı bir şekilde hareket etmelidir. Aksi halde yeterli bir iticinin olmadığı düşünülmekte ve gerekli olan itici fonksiyonun tam anlamıyla yerine getirilmesi düşünülmektedir.

Yüzücüler ikinci vuruşu dikkatli yapmalı ve kalçayı suyun yüzeyine çıkaracak kadar kuvvetli bir şekilde gerçekleştirmemelidir. Aksi halde kolların geri kazanılabilmesi için yapılacak olan hareket önemli ölçüde engellenmiş olur. Bu aşamada uygulanacak güç sadece kalçanın su seviyesinde kalmasını sağlayacak bir güç olmalıdır.

Kelebek Yüzme Stili Neden Çok Tercih Edilmektedir?

Tüm vücudu çalıştırma özelliği bulunan kelebek yüzme stili hem iskelet sisteminde rahatsızlığı bulunan kişiler için hem de kilo vermek isteyen kişiler için son derece faydalı yüzme stillerinden biridir. Kelebek yüzme stili tekniğini kullanarak hem eğlenebilir hem de rahatsızlıklarınızdan kurtulabilirsiniz.

Dolphin ayak vuruşu ve kelebek yüzme tekniği ile ilgili videoları youtube kanalımızdan izleyebilirsiniz.

FACEBOOK'TA BİZBizi Takip Edin.

instagram SayfamızBizi Takip Edin.

Youtube KanalıYoutube'da Takip Edin.

Pinterest SayamızPinterest'de Takip Edin.

YÜZME BLOGUNDAN RASTGELE İÇERİKLERAta yüzme blog

Maltepe Ata Yüzme Kulübü

Maltepe Ata Yüzme Kulübü Maltepe Ata Yüzme Kulübü Maltepe’de hizmet sunan yüzme kulübü hem çocuklara hem de yetişkinlere özel yüzme dersleri vermektedir. Küçük yaş gruplarından başlayarak yüzücüler yetiştiriyor ve müsabakalara girmesini...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Ataşehir Yüzme Kursları

Ataşehir Yüzme Kursları Ataşehir Yüzme Kurslarında Yüzme Dersleri Yüzme hem çocuklar hem de yetişkinler için çok sağlıklı ve yapılması gereken sporlardan biridir. Yüzmenin çok popüler hale gelmesi nedeniyle hem devlete bağlı hem de özel...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Yüzme Öğrenme Süresi

Yüzme Öğrenme Süresi Yüzme Öğrenme Süresi, Yüzme Ne kadar Sürede Öğrenilir? Hiç alışık olmadığımız yüzmeyi öğrenirken de biraz zorlanabilirsiniz. Bu zorlanmanın en büyük nedeni kendimizi suya bırakmadaki zorlanmadır. Suyun kaldırma...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Tuzla’da Yüzme Kursu

Tuzla’da Yüzme Kursu Yüzme Kursu Tuzla İstanbul Anadolu Yakası Tuzla semtinden gelen yoğunluktan dolayı yetişkin ve çocuklar için yeni eğitim saatleri açılmıştır. Tuzla yüzme kursu kontenjan sayısı sınırlıdır. Yetişkinler için istenilen...

DAHA FAZLA BİLGİ AL