4 Yüzme Becerisi Daha Hızlı Yüzmenize Yardımcı Olur

Ana Sayfa » Blog » 4 Yüzme Becerisi Daha Hızlı Yüzmenize Yardımcı Olur
4 Yüzme Becerisi Daha Hızlı Yüzmenize Yardımcı Olur

4 Yüzme Becerisi Daha Hızlı Yüzmenize Yardımcı Olur

Birçok şey, bir yüzücünün ne kadar hızlı yüzebileceğini, yüzme tekniğinden kondisyona, el ve ayak boyutuna, yüzücünün doğal kemik ve eklem yapısına kadar sınırlar. Bazı yüzücüler zahmetsizce hızlı yüzüyor gibi görünüyor, bazıları asla hızlı yüzemeyecekler. Bazı yüzücülerin teknikte sınırları olacaktır, çünkü belirli yolları bükmezler ve hareket açıklıkları eklem yapıları ile fiziksel olarak sınırlıdır. Bu, yüzücülerin hızlı yüzemeyeceği anlamına gelmez, ancak asla farklı bir eklem yapısına sahip yüzücüler kadar hızlı olamazlar.

Daha Hızlı Yüzme Teknikleri

Orada çeşitli yüzme tekniği becerileri hızlı yüzmeye üzerinde çalışabilirsiniz. Bu beceriler ayrıca daha verimli bir yüzücüye yardımcı olabilir – aynı hızda gidebilir, ancak daha az enerji kullanabilirsiniz. Hızlı yüzmek için yüzme hızını artırmanız, yüzme sürüklemesini azaltmanız veya yüzme kuvvetini artırmanız gerekir. Yüzme kaygan (evet, bu gerçek bir kelime) veya daha güçlü yüzmek – ya da her ikisi.

Yüzme antrenörleri, yüzücünün sürtünmesindeki artıştan ötürü yüzücünün daha hızlı gitmesiyle yüzmenin nasıl zorlaştığı hakkında konuşmaktan hoşlanır . Yüzücü, artmış sürtünmenin etkisini azaltmalı veya yüzerken daha fazla kas gücü uygulamalıdır. Yüzücüler, doğru şekilde yapmazlarsa suya daha fazla kas gücü uygulamaktan sonuç almakta zorlanırlar. Hızlı yüzmenin ilk adımları, herkesin öğrenebileceği şeyler konumlandırma, tutma, basma ve döndürmedir. Yüzmelerinize daha fazla kas gücü koymaya çalışmadan önce kontrol etmeniz gereken birkaç şey var.

Konumlandırma

 • Hem sürüklenmeyi en aza indirmek hem de mevcut kas gücünü artırmak için vücudunuzu mümkün olan en iyi yüzme pozisyonuna getirmeniz gerekir. Yüzerken vücudunuzu su yüzeyine paralel olarak düz ve uzun tutun.
 • Ne gördüğünü kontrol et. Nefes alırken dibe, yanlara veya neredeyse yana doğru bakmalısınız, ama asla ileri gitmemelisiniz. İleriye bakarsanız, bacaklarınız dibe doğru düşme eğilimi gösterir ve su ile paralel hizalamanızı kaybedersiniz.
 • Kafanızın üst kısmı daima hedefinizi gösterir.
 • Uzun bir tüpte yüzdüğünüzü hayal edin. Siz ilerledikçe kendinizi bu tüpün içinde tutun. Nazik bir vuruş gerektirebilir, aşağıdan biraz daha geriye bakmayı gerektirebilir, ancak konumlandırmanızı uygulayın.

Kapanma

  • Suyu yakalamanız veya yakalamanız gerekir, böylece kas gücünüzü vücudunuzdan suya aktarmanın bir yolu vardır – iyi bir yüzme yakalamak.
  • Elinizi ve kolunuzu bunun olmasına izin verecek bir pozisyona koymanız gerekir. Suyu sadece elinizle yakalamaya çalıştığınızda, çok fazla tutuşunuzu kaybedeceksiniz.
  • Elinizi ve ön kolunuzu kullanmayı deneyin.
  • Yüzerken, duvarın kenarı dirseğinizde iken bir duvarın üzerinden ileri ve aşağıya ulaştığınızı hayal edin. Parmak uçlarınızı havuzun dibine doğrultun, dirseğinizi gökyüzüne veya yana doğru yönlendirin ve dirsek ekleminden ön kolunuza kadar ve parmak uçlarınızdaki her şeyi büyük bir raket olarak düşünün.

Tuşuna Basarak

 • Suya mümkün olan en büyük kasları bastırarak basmalısınız. Çoğu yüzücü için bu, kollarınızda veya omuzlarınızda değil, göğsünüzdeki ve sırtınızdaki kaslar anlamına gelir.
 • Suya kuvvet uygularken koltuk altınızda bir cep geliştiğini hissetmelisiniz.
 • Suya basarken, sırt ve göğüs kaslarınız kolunuzu önünüzden göğsünüzün altına ve arkasına çeker (ancak parmak ucunuzu aşağıya, dirsek yukarı “tut” pozisyonunu korumak için elinizden geleni yapın).
 • Önce suyu tuttuğunuzu, sonra da suya bastığınızı hayal edin. Basılırken vücudunuzun kolunuzun üzerinde ilerlediğini hissedin.

Dönen

 • Pozisyonunuzu, kepçenizi ve presinizi tamamen kullanmak için vücut rotasyonu eklemelisiniz.
 • Vücudunuz başınızın üstünden boynunuza, sırtınıza ve bacaklarınıza doğru bir çizgi ile tanımlanan bir eksen etrafında dönmelidir.
 • Kol kaparken, kapma kolu tarafı su altında olacak ve karşı taraf suyun üstünde olacak şekilde veya en azından suyun yüzeyine kapma tarafından daha yakın olacak şekilde gövde döndürülür.
 • Yüzücü, omuzlardan kalçalara, kalçalar ve omuzlar birbirine paralel olacak şekilde bir birim olarak döner (bu, hepsini bir arada tutmak için çekirdek kaslarınızı kullanmanız gerektiği anlamına gelir).
 • Suyu aldıktan sonra suya basacaksınız. Basıldığında, vücudunuzu da hafifçe basının önüne doğru hareket ettirirsiniz. gövdeyi, alt tarafın yüzeye doğru hareket edeceği ve yukarı tarafın alt tarafa doğru hareket edeceği şekilde hareket ettirilmesi (ve alt tarafın kolunun hareket ettirilmesi önünüzdeki suya hareket eder, ileri doğru kayar ve uzanır, ancak henüz yakala veya yakala).
 • Kalçanızdan avucunuza giden bir ip düşünün. Kalça daha derinden daha sığ bir konuma dönmeye başladığında, o ipi çekerek basını başlatmak için kalçayı hareket ettirin.

Bu yüzme becerileri üzerinde çalışın ve hızlı bir şekilde yüzmek için yolda olabilirsiniz. Yüzün!

FACEBOOK'TA BİZBizi Takip Edin.

instagram SayfamızBizi Takip Edin.

Youtube KanalıYoutube'da Takip Edin.

Pinterest SayamızPinterest'de Takip Edin.

YÜZME BLOGUNDAN RASTGELE İÇERİKLERAta yüzme blog

Yüzme Nefes Egzersizleri

Yüzme Nefes Egzersizleri Yüzmede Nefes Egzersizleri Yüzme eğitimi aşamalarının en başında gelen yüzme nefes teknikleri doğru yapıldığında yüzme performansınızı, aldığınız mesafeyi ve harcadığınız enerji miktarını fark edeceksiniz....

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Kartal Ata Yüzme Kursları Kaliteli Yüzme Eğitimi Veriliyor

Kartal Ata Yüzme Kursları Kaliteli Yüzme Eğitimi Veriliyor Kartal Ata Yüzme Kursları Kaliteli Yüzme Eğitimi Veriliyor Kartal yüzme kursları olarak hem çocuklara özel hem de yetişkinlere özel yüzme dersleri veriyor ve en kısa sürede yüzme öğrenmelerini sağlıyoruz. Türkiye...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Cumhuriyet Bayramı Yüzme Müsabakaları – İstanbul

Cumhuriyet Bayramı Yüzme Müsabakaları – İstanbul Cumhuriyet Bayramı Yüzme Müsabakaları İstanbul 02/03/ Kasım 2019′ da İstanbul’da düzenlene Cumhuriyet Bayramı yüzme müsabakalarına kulüp olarak 13 sporcu ile katılım sağlamış bulunmaktayız. Tüm İstanbul...

DAHA FAZLA BİLGİ AL
Yüzme Antrenörleri İçin İngilizce Antrenman Kısaltmaları ve Türkçeleri

Yüzme Antrenörleri İçin İngilizce Antrenman Kısaltmaları ve Türkçeleri Yüzmede Bilinmesi Gereken İngilizce ve Türkçe Terimler İngilizce, dünya üzerinde 1,8 milyar insan tarafından konuşulur. İngilizce günümüzde uluslar arası dil, iletişim dili veya dünya dili olarak adlandırılır. İngilizce;...

DAHA FAZLA BİLGİ AL