Sualtı Hokeyi

Ana Sayfa » BLOG » Sualtı Hokeyi
Sualtı Hokeyi

Sualtı Hokeyi Nedir?

Bu konumuzda sualtı hokeyi nasıl oynanır? Sualtı hokeyi kuralları ve sualti hokeyi malzemeleri hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız. Aynı zamanda Sualtı hokeyi tarihçesi ve sualti hokeyi takım kuruluşu hakkında bilgileri paylaşacağız.

Sualtı Hokeyi Nedir? Sualtı Hokeyi Southsea Sub-agua Kulübüne üye olan Alan Blake adlı bir İngiliz dalgıç tarafından 1954 yılında keşfedilmiştir. Blake kış aylarında dalış gerçekleştiremedikleri için bu oyunu geliştirdi. Daha sonraları uluslararası bir oyun olarak ilk defa Kanada, Güney Afrika, Avustralya, Hollanda ve Yeni Zelanda’da oynanmaya başlayan bu oyunun, bugün Dünya ve Avrupa Şampiyonası yapılmaktadır. Sürekli artış gösteren ülkeler arasına zaman içinde Fransa, Slovenya, Moldavya, Arjantin, Kolombiya, İtalya, İngiltere, Yugoslavya, A.B.D. ve Türkiye de katılmıştır.

SUALTI HOKEYİ NASIL OYNANIR?

Sualtı Hokeyi yüzme havuzunun altında iki takım arasında (her takımda toplam 6 oyuncu olmak şartıyla) temel ABC ekipmanı (maske, palet, şnorkel) ile oynanan bir sualtı sporudur. Oyunun genel kuralı diski havuzun dibinde hokey sopası ile sürterek ilerletip karsı takımın kalesine gol atmaktır.

Sualtı hokeyi palet, maske, şnorkel, eldiven gibi temel ekipmanı giymiş 6’şar kişiden oluşan iki takım oyuncuları arasında ve yüzme havuzu dibinde oynanan bir spordur. Oyunun amacı havuz dibinde bir sualtı hokey sopası yardımıyla kurşun üzerine kauçuk kaplamadan üretilen pak dediğimiz topun sürülerek ve paslaşarak karşı takımın kalesine gol atmaktır. Dört oyuncu her an oyuna girecek şekilde yedekte bekler. Oyuncu değişimi sınırsız ve serbesttir. Çok yorucu ve oldukça efor harcanması gereken bir spor olduğu için sürekli oyuncu değişikliği yapılır. Hokey sopasını tutmayan serbest elin, kural dışı kullanılması, pak’ı elle veya sopayı yanlış bir şekilde kullanarak ilerletme, rakip oyuncuya kasıtlı yapılan engelleme, çarpma ve önünü kesme, yedek veya cezalı oyuncunun kural dışı havuza girmesi (rakibin üzerine doğru atlama, balıklama atlama) gibi durumlar ise faul sayılır. Bunlar kasıtlı ve çok şiddetli olursa 2 veya 5 dakika oyundan uzaklaştırma cezası verilir.

sualti.hokeyiSUALTI HOKEYİ OYUN KURALLARI

Oyun ana hakemin start ve bitiş verdiği zaman aralıklarında oynanır.

• Diski süren kişiyi koruma veya önleme amaçlı olarak vücut pasif bir şekilde kullanılabilir.

• Sopanın oyun alanındaki her kısmı ile diske vurulur. Disk sopa üzerinde taşınmaz veya zıplatılıp sopa ile vurularak ilerletilemez.

• Sopa diski sürerken elden ele aktarılmamalıdır.

• Diski sürmek için sopanın tutma yeri kullanılmamalıdır.

• Oyun oynanırken disk oyun alanı içinde oyuncu tarafından istenilen yere götürülebilir.

• Oyuncu boş ya da oynadığı elle diski tutamaz, itemez; eğer yanlışlıkla disk değerse hata sayılmaz. Vücudun herhangi bir yeri ve paletle diski durduramaz.

• Oyuncular su yüzeyinde yüzerken kollarının diğer oyunculara çarpması karşı tarafa zarar vermediği sürece faul sayılmaz.

• Oyun başlarken her iki takımında yedek 4 oyuncusu havuz başında kendi takımlarının tarafında beklerler.

• Yedek oyuncular, oyun kurallar dahilinde gittiği sürece kullanılır.

• 1, 2, 3 veya 4 oyuncu aynı zamanda yedek olarak kullanılabilir.

• Yedek oyuncu değişeceği oyuncu suyu terk ettikten sonra havuza girebilir. (Kendi sahasından son çizgiden tamamen çıktıktan sonra yedek oyuncu girer)

• Oyunu terk eden oyuncular tekrar oyuna çağırılana kadar yedek oyuncularla birlikte yedek olarak beklemeye izinlidir.

• Disk gol olurken vücudun herhangi bir yeriyle engellenemez.

• Maç başladığında takım eksikse, oyuna girecek oyuncu, oyuncular diske dokunduktan sonra oyuna girebilir.

SUALTI HOKEYİ TANITIM VİDEOSU