Ata Yüzme Blog

Yüzmede Performansı Etkileyen Faktörler

Yüzmede Antrenman Bilgisi

Bu konuda yüzmede antrenman bilgisi, performans, performansı oluşturan ve etkileyen öğelerden bahsedeceğiz. Öncelikle yüzmede performans nedir ile başlayalım.

Yüzmede Performans Nedir?

Bir fiziksel aktivite sırasında, o fiziksel aktivitenin gerektirdiği fizyolojik, biyomekanik ve psikolojik verime “performans” adı verilir. Bu verimin yarışma sırasında ortaya koyulabilme düzeyi de performansın düzeyi hakkında bilgi verir.

Bu yazı 2155 kere okundu...
Kategori: Antrenman

Yüzmede Yorgunluk Çeşitleri

Yüzmede Yorgunluk Çeşitleri

Yüzücülerin en büyük sorun, bahane ve öne sürdükleri sebeplerin başında yorgunluk gelir. Peki yorgunluk sadece bir bahane midir ? Yüzücü gerçekten yorgun olabilir mi ? Eğer yorgun ise sadece bir sebepten midir ? Yoksa bir kaç sebebi var mıdır ? Genel anlamda bir tanım yapmak aslında zordur. Kişinin günlük aktivelerine başlamak için kendinde yeterli gücü, enerjiyi bulamaması yada rutin aktivitelerinin bitiminde tükenmişlik hissinin gelişmesi durumudur. Yorgunluk sübjektif, kişinin algılanması ile ilgili bir yakınmadır. Bu sebeple kişisel farklılıklar gösterebilir.

Bu yazı 1786 kere okundu...
Kategori: Antrenman

Yüzmede Zirve Taper Dönemi

Yüzmede Zirve ( Taper ) Dönemi Nedir?

1960’ lardan önce yaygın kanı sprcuların çalışmalarını sezonun en önemli yarışlarından önce yoğunlaştırmaları ve en üst seviyeye getirmeleri gerektiği idi. Antrenörler bunun, yarışçıların performanslarını pik noktasına ulaştırdığını düşündürdü. Ancak şimdi anlıyoruz ki durum tam tersi. Bu durum sporcunun yarışlara pik performansın oluşamayacağı kadar yorgun girmesine neden olmakta. Son 30 yıldır kullanılan sistem farklı. Artık sporcular, en yoğun antrenmanlarını yarışlardan birkaç hafta önce bitirmekte ve azaltılmış antrenman dönemine girmektedir. Böylece toparlanma ve adaptasyon sağlanmakta. Bu azaltılmış antrenman dönemine Taper (zirve) dönemi denir.

Bu yazı 1314 kere okundu...
Kategori: Antrenman
1